Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: frekwencja poniżej 34,01

PLbookmaker
4 czerwca, 2024
9 Widoki

Nasza wskazówka: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: frekwencja poniżej 34,01

07.06.2024 14:00

Przez długi czas wybory do Parlamentu Europejskiego wydawały się oczywistą kwestią dla ANO, ale w ostatnich tygodniach trójkoalicja Razem również wkroczyła do walki, choć jest to bardziej kwestia taktyczna, wprowadzona na antenę przez powiązane firmy sondażowe.

W każdym razie jedno jest pewne, wybory do Parlamentu Europejskiego są jednymi z najmniej popularnych w Czechach, więc z pewnością nie możemy spodziewać się frekwencji takiej jak w wyborach prezydenckich czy parlamentarnych. W 2019 r. frekwencja w wyborach do PE wyniosła 28,72%, co jest żałośnie niskim wynikiem, choć w porównaniu z 2014 r. (18,2%) była to znaczna poprawa. Tym razem nie będzie kolejnego 10% wzrostu; wiele partii publicznie krytykuje UE i jej działania, pozostawiając wyborców zdezorientowanych, czy powinni iść do urn, czy też zasadniczo sprzeciwiają się UE lub w ogóle nie są zainteresowani.

Do tego należy dodać stosunkowo łagodną kampanię trwającą w Czechach, która została całkowicie zagłuszona przez sukces ostatnich mistrzostw świata w hokeju na lodzie, gdzie, wręcz przeciwnie, oceny biją rekordy. Głównymi wyborcami idącymi do urn są prawdziwi zwolennicy partii, ale jest ich niewielu, a ich liczba spada z roku na rok. Największą grupą wyborców będą więc, z przesadą, członkowie rodzin, znajomi i przyjaciele konkretnych kandydatów, którzy mają w tym wyraźny interes.

Celebryci czy znane nazwiska mają potencjał przyciągania wyborców, ale jest ich niewielu. Burmistrzowie są tak osobiście złomowani i zdyskredytowani, że sięgnęli po Danušę Nerudovą, co wcale nie jest złym posunięciem, podczas gdy inne partie nominowały struktury polityczne, które zmierzają do PE za zasługi partyjne, takie jak Klára Dostálová, zamiast być w stanie odwołać się do niezdecydowanych wyborców, a nawet wyborców własnej partii.

Na co postawić:

Frekwencja wyborcza wzrosła w porównaniu z ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale nie skokowo, wybór kandydatów jest stosunkowo słaby, a raczej na szczycie listy wciąż znajdują się te same nazwiska, które nigdzie nie posunęły czeskiej polityki do przodu. Ponadto kampania nie była wystarczająco silna, aby przyciągnąć więcej wyborców i, z wyjątkiem Piratów, nie ma partii proeuropejskiej. W wyborach wzięło udział mniej niż 34% wyborców.

Zaufanie:

6/10

Zalecany bukmacher dla tego zakładu:

BETWINNERPostaw na Betwinner z bonusem 100% od pierwszego depozytu!
Autor PLbookmaker