Wybory prezydenckie na Słowacji – 1. tura: zwycięzca Pellegrini

PLbookmaker
21 kwietnia, 2024
21 Widoki

Nasz typ: Wybory prezydenckie na Słowacji – 1. tura: zwycięzca Pellegrini

23.03.2024 07:00

W sobotę rozpoczyna się pierwsza tura wyborów prezydenckich na Słowacji. O najwyższe stanowisko ubiega się dziesięciu kandydatów, ale praktycznie ośmiu z nich nie ma szans na przejście do drugiej tury. Zuzana Čaputová zdecydowała się nie bronić stanowiska prezydenta.

O ogólnym zwycięstwie powinna zadecydować para Peter Pellegrini i Ivan Korčok. Były premier Słowacji jest papierowym faworytem, za którym stoi partia HLAS, a także duża baza wyborców SMER, gdzie w przeszłości współpracował z Róbertem Fico. Peter Pellegrini jest więc dobrze znaną osobowością dla wszystkich ludzi na Słowacji, co jest ogromną zaletą. Jako osobowość ma również niezaprzeczalną charyzmę wizualną, która jest integralną częścią tego, co prowadzi do sukcesu. W swojej karierze politycznej starał się zachować pewien ton, który znacznie odróżniał go od innych słowackich polityków, takich jak Kotleba, Harabín, Maťovič i Fico. Jego potencjał wyborczy jest więc wysoki, zwłaszcza jeśli w drugiej turze uda mu się odebrać głosy większości wyeliminowanych kandydatów.

Ivan Korčok jest więc oczywistym wyborem dla głównych wyborców obecnego prezydenta, którzy chcą skierować Słowację na zachód. Były minister spraw zagranicznych jest również doświadczonym politykiem, ale nie jest tak popularny jak jego główny rywal. W niedawnej przeszłości zniknął na dwa lata jako dyplomata w Stanach Zjednoczonych, wyimaginowanej linii podziału dla wielu mieszkańców, zwłaszcza na wsiach. Korčok ma to w pewnym stopniu wspólnego z Pellegrinim, którego łączy wspomniany sojusz z obecnym premierem.

Obaj potencjalni prezydenci dzielą więc społeczeństwo, co dobrze widać w sondażach. Obaj mogą liczyć na silną bazę wyborców, tylko w różnych grupach wiekowych, na co wpływ ma również wykształcenie. W pierwszej turze można było spodziewać się nawet wyrównanej walki, z oboma kandydatami w czołowych dwóch procentach, w terminologii wyścigów konnych Pellegrini prowadził o głowę. Nie zmieniło się to po wtorkowej debacie prezydenckiej, której wyniki były w większości umiarkowane.

Na co postawić:

Pellegrini jest największym faworytem do słowackiej prezydentury dzięki swojej politycznej przeszłości i ogólnej znajomości. Powinien zdobyć więcej głosów w pierwszej turze, ponieważ starsze pokolenie wyborców jest bardziej zdyscyplinowane. Główny zryw wyborców Ivana Korčoka nastąpi dopiero w drugiej turze, ale nawet to nie wystarczy.

Zaufanie:

6/10

Zalecany bukmacher dla tego zakładu:

1XBETPostaw na 1xbet z bonusem 100% od pierwszego depozytu!
Autor PLbookmaker