Slavia Praga – St.Gilloise: zwycięzca Slavia

6 sierpnia, 2024
50 Widoki

Nasza wskazówka: Slavia Praga – St.Gilloise: zwycięzca Slavia

07.08.2024 19:00

Dzień po Sparcie Praga, Slavia zagra trzecią rundę Ligi Mistrzów i jeśli zakwalifikują się do playoffów, mogą spotkać się z Jose Mourih, który po zakończeniu pracy w AS Roma znalazł nową pracę w Fenerbahce, potencjalnym rywalu Susian.

Slavia pokonała Romę 2:0 u siebie w zeszłym roku i chciałaby uzyskać taki sam wynik w środowy wieczór. Ale zespół nie jest tak dopracowany jak Sparta, nękany przez dużą liczbę graczy, w tym defensywnych stalwarts Staněk, Zmrzlý, Vlček. Mimo to nie zdobyli bramki od trzech kolejek ligowych. Defensywa jest w porządku, ale biało-czerwoni nie są do końca zsynchronizowani ofensywnie.

Zwycięstwo u siebie 4:0 nad Ceske Budejovice nie jest monetą rzeczywistości, Dynamo jest w rozsypce. Gdy Slavia napotkała zorganizowanego przeciwnika, który potrafił biegać, miała problemy ze zdobywaniem bramek. Zremisowali bezbramkowo na Slovácku i wygrali 1-0 w Libercu tylko dzięki bezprecedensowej bombie Dioufa, nie pokazali wiele więcej pod wodzą Jesteda.

Po raz pierwszy od swojego kontrowersyjnego transferu z Pilzna, Tomáš Chorý zaczął na szczycie, ale nie jest tak dobrze po powrocie z Euro jak Ivan Schranz, Mojmír Chytil czy Lukáš Provod. Trpišovský całkowicie pomija najlepszego strzelca ostatnich dwóch sezonów ligowych, Václava Jureckę. Trudno zgadnąć, kto zagra na środku w przypadku trenera Slavii.

Saint-Gilloise będzie walczyć o Ligę Mistrzów po rocznej przerwie, po tym jak przed rokiem odpadli w 3. rundzie eliminacyjnej przeciwko Glasgow Rangers, po zwycięstwie u siebie 2-0, a następnie przegrali 0-3 w rewanżu i przeżyli wielkie rozczarowanie. W międzyczasie rozegrali ćwierćfinały Ligi Europy i ósmą rundę Ligi Konferencyjnej, więc Slavia będzie miała dla nich nie lada zadanie.

Ale Unia też już potknęła się w nowym sezonie, po triumfie w krajowym Superpucharze zremisowali 0-0 na boisku ligowego nowicjusza Dendera. Poprawili sobie nastrój w debiucie u siebie przeciwko Beerschot, ale nawet po zwycięstwie 3-1 nowy trener Sébastien Pocognoli nie był w pełni usatysfakcjonowany. Po dominującej pierwszej połowie (2-0), zespół zwolnił w drugiej połowie i wydawało się, że brakuje mu pary.

W każdym razie Pocognoli musi radzić sobie bez dwóch najlepszych strzelców poprzedniego sezonu, Algierczyka Mohameda Amoura, który odszedł do Wolfsburga w Niemczech, oraz szwedzkiego napastnika Gustafa Nilssona, który dołączył do mistrzów Brugge. Martwią go nieobecności w obronie, gdzie brakuje pary solidnych angielskich stoperów, Rossa Sykesa i Christiana Burgessa.

Na co postawić:

Slavia jest silna w europejskich pucharach w Edenie i pokonała lepszych przeciwników niż Saint-Gilloise, którzy nie gryzą tak jak u siebie. Nawet jeśli nie są w najlepszej formie, to przed rewanżem wypracują sobie przynajmniej jedno bramkową przewagę.