14 lipca, 2024
32 Widoki

Nasza rada: Argentyna – Kolumbia: remis

15.07.2024 02:00

Najstarszy turniej reprezentacji narodowych zakończy się w Miami spotkaniem Argentyny i Kolumbii w finale Copa América po raz pierwszy w historii. Podczas gdy Argentyna będzie grać o rekordowy 16. tytuł, aby oderwać się od Urugwaju na szczycie, Kolumbia będzie dążyć do zdobycia drugiego złota.

Papierowi faworyci są aktualnymi mistrzami świata, ale w nowym tysiącleciu nie udało im się dotrzeć do finału Copa. Ze swoich czterech występów wygrali tylko ostatni trzy lata temu w Brazylii, gdzie pokonali Kanaryjczyków dzięki bramce Ángela Di Maríi, który żegna się z koszulką narodową dzisiejszym pojedynkiem finałowym. Będzie to piąty finał dla Lionela Messiego, ale głównymi postaciami drużyny w tegorocznym turnieju są zdobywca czterech goli Lautaro Martínez i bramkarz Emiliano Martínez, który zachował cztery czyste konta w pięciu meczach i obronił rzut karny w ćwierćfinale przeciwko Ekwadorowi (1-1).

Kolumbijczyków do finału poprowadzi argentyński trener Néstor Lorenzo, który uczynił z drużyny niepokonaną maszynę. Wliczając Copa, Los Cafeteros nie przegrali 28 meczów z rzędu, ostatnio przegrywając 0-1 z Argentyną w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata. Podobnie jak Argentyńczycy, świetnie bronią (2 stracone gole), a także są produktywni (12 bramek), a kapitan James Rodríguez przyczynił się do asysty przy połowie goli. W półfinałowym meczu z Urugwajem (1:0) Kolumbijczykom udało się rozegrać całą drugą połowę bez zawieszonego prawego obrońcy Muñoza.

Na co postawić:

Od 2011 roku rywale spotkali się w Copa czterokrotnie, z czego trzy mecze zakończyły się remisami (0:0, 0:0, 1:1), a pozostały wygrali Kolumbijczycy 2:0. Remis po 90 minutach jest prawdopodobny także w tegorocznym finale. Wówczas zadecydują rzuty karne.